Friday, 3 May 2019

আদিকথা

কপিৰাইট  (স্বত্ত্বাধিকাৰ) বিলোপ হোৱা পুৰণি অসমীয়া কবিতাসমুহ ইউনিক'ড মানেৰে ইণ্টাৰনেটৰ যোগেদি উপলব্ধ কৰোৱাৰ ই আমাৰ এক নিঃকিন প্ৰচেষ্টা। আমাৰ জ্ঞান-বুদ্ধি মতে ইয়াত দিয়া সকলো পদ্য বা কবিতাৰে স্বত্ত্বাধিকাৰ ইতিমধ্যে বিলোপ হৈছে, তথাপিও ভুল ৰৈ যোৱাৰ সম্ভাৱনা নোহোৱা নহয়। ইয়াৰ বাবে আমাৰ উদ্দেশ্য নহয়, আচলতে এই কবিতা বিলাকৰ সম্বন্ধে সহজে উপলব্ধ তথ্যহে দায়ী। এই কাম কোনো ব্যৱসায়িক উদ্দেশ্যেৰে কৰা  হোৱা নাই, কেৱল প্ৰাচীন অসমীয়া সাহিত্যৰ প্ৰতি অকৃত্ৰিম অনুৰাগ আৰু ইয়াৰ সংৰক্ষণ তথা সম্প্ৰসাৰণৰ প্ৰতি থকা দ্বায়বদ্ধতাহে ইয়াৰ মূল চালিকা শক্তি।
 

তথাপি আমি কোনো ভুল তথা বে-আইনী কাৰ্যক সমৰ্থন কৰিব বিছৰা নাই। যদি কোনো পাঠকৰ হাতত ইয়াত দিয়া কবিতাসমূহৰ স্বত্ত্বাধিকাৰ উলংঘন সম্পৰ্কে কিবা নিৰ্ভৰযোগ্য তথ্য হাতত আছে, তেন্তে আমাৰ অনুৰোধ, যাতে অনতিপলমে মন্তব্য আকাৰে কবিতাটোৰ তলতে জনায়। সত্য তথ্য তথা মতামতক যথাযোগ্য সন্মানেৰে গ্ৰহণ কৰাৰ লগতে উপযুক্ত ব্যৱস্থা লোৱা হব।

 কবিতাবিলাকত বানান বা বৰ্ণ সঞ্চয়ন মূল চপা প্ৰকাশৰ আলমতে ৰখা হৈছে, কোনো সম্পাদনা বা শুধৰণি কৰা হোৱা নাই।

আপুনিও যদি এই প্ৰচেষ্টাত অংশগ্ৰহণ কৰিব বিছাৰে, অনুগ্ৰহ কৰি আমাৰ লগত যোগাযোগ কৰক।

চিৰ চেনেহী মোৰ ভাষা জননী

আমি অসমীয়া নহও দুখীয়া কিহৰ দুখীয়া হম,
সকলো আছিল, সকলো আছে, নুশুনো নলও গম ॥

9 comments:

  1. ওপৰে ওপৰে চালো । লেখক/কবিৰ নাম দিয়া হোৱা নাই

    ReplyDelete
  2. ওপৰে ওপৰে চালো । লেখক/কবিৰ নাম দিয়া হোৱা নাই

    ReplyDelete
  3. কবিজনাৰ নাম, Label হিচাপে দিয়া হৈছে । তথাপিও আপোনাৰ পৰামৰ্শ মতে পোষ্টৰ ভিতৰত দিবলৈ চেষ্টা কৰা হব। অশেষ ধন্যবাদ।

    ReplyDelete
  4. শণাহী শত্ৰুৰ মূৰত নাচিবি
    ভৰিৰে থেলিবি ভয় অমংগল
    … এই কবিতাটিৰ নাম কি আছিল আৰু কবিতাটো প্ৰকাশ কৰি দিয়কচোন ইয়াত।

    ReplyDelete
    Replies
    1. So far as I remember the title of the poem was "Xaraighotia Dekadol"

      Delete
    2. 'শৰাইঘাটৰ ডেকাদল' কবিতাটি বিছাৰি পোৱা নাই, পালেই দিম। আপোনাক অশেষ ধন্যবাদ। আপুনিও চেষ্টা কৰকচোন। আপুনি ইয়াত নিজেই দিব পাৰিব।

      Delete
  5. এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ কাম । ধন্যবাদ । প্ৰতিটো কবিতাৰ লগত কবিৰ নামৰ প্ৰয়োজন আছিল ।

    ReplyDelete
  6. মই জানিব বিচাৰোঁ পুৰণি অসমীয়া কবিতা "আই" ৰ লেখক কোন আছিল৷ কবিতাটোৰ প্ৰথম স্তৱকটি লিখি দিছোঃ হিমালয় গিৰি যাৰ কিৰীটি শিৰৰ/ সাগৰে ধুইছে যাৰ মলি চৰণৰ/ মলয়াই বিচি যাৰ বুকু চেঁচা কৰে/ শ্যামল আঁচল জুৰি সৌন্দৰ্য্য বাগৰে৷"

    ReplyDelete
  7. অসমীয়া পুৰণি কবিতা "আই"ৰ স্ৰস্তা কোন আছিল? ১ম পংক্তি এনে ধৰণৰঃ হিমালয় গিৰি যাৰ কিৰীটি শিৰৰ, সাগৰে ধুইছে যাৰ মলি চৰণৰ,,,.'

    ReplyDelete